Każda kobieta wie, jak ważny jest odpowiednio dobrany biustonosz. I zapewne większości z Was zdarzyło się nosić stanik, który nie do końca był dobrze dopasowany. Dlatego do zakupu biustonosza, który będzie właściwie utrzymywał biust, należy się przygotować. Poniżej podpowiadamy, jak to zrobić. Przeczytaj kilka rad brafittingu, a przekonasz się, jak przyjemne mogą być zakupy bielizny.

Na wstępie jeszcze kilka słów, co to jest brafitting? Terminem tym określa się sztukę dokładnego dobieranie biustonosza do wyglądu i potrzeb konkretnej sylwetki. Usługa ta stała się bardzo popularna w ostatnich latach i może znacznie ułatwić nam dobór biustonosza.
W dalszej części artykułu przedstawiamy kilka rad z tego zakresu, które możesz wykorzystać przy samodzielnych zakupach biustonosza.

Kiedy biustonosz jest źle dopasowany?

Pierwszym sygnałem tego, czy nosisz odpowiedni stanik jest Twoje uczucie komfortu. Bielizna powinna być niewidoczna pod ubraniem i odpowiednio wygodna. To nie znaczy, że masz jej w ogóle nie czuć. Szczególnie jeśli masz duży biust, nieznaczny ucisk w obwodzie może być naturalny, wpływa na to waga Twojego biustu.

Jeśli czujesz, że biustonosz zbyt mocno gniecie, ciśnie w obwodzie, albo ramiączka wpijają się w ramiona - są to wyraźne sygnały, że coś jest nie tak. Biustonosz nie powinien również podjeżdżać z tyłu pod łopatki, świadczy to o zbyt dużym obwodzie. Wówczas cały ciężar biustu spoczywa na ramiączkach, co doprowadzić może nawet do bólu pleców, albo odcinak szyjnego kręgosłupa. Zwłaszcza dla Pań o większym biuście może stać się to znacznie bardziej odczuwalne.

Z kolei o nie właściwym dobraniu miseczek, może świadczyć ich odstawanie od piersi. I na odwrót, jeśli piersi są uciskane przez zbyt małe miseczki, nasze piersi cierpią. Dodatkowo mogą być widoczne niedoskonałości, kiedy nosisz opiętą bluzkę lub sweterek. Pamiętaj, że tzw. „wylewające się piersi z miseczek” nigdy nie będą wyglądały elegancko.

5 kroków w doborze właściwego biustonosza

1. Dobieramy obwód biustonosza

Rozmiar biustonosza składa się z liczby i litery. Liczby 65, 70, 75, 80, 85... mówią nam o obwodzie biustonosza. Litery A, B, C, D, E, F, G.... określają wielkość miseczki. Taka rozmiarówka obowiązuje m. in. w Polsce. I pamiętaj, że funkcjonują one łącznie. Sama litera nic Ci nie powie o rozmiarze, który nosisz, podobnie sam obwód. Dlatego musisz poznać swoje wymiary, aby móc przystąpić do prawidłowego wyboru stanika. Zaczynamy!

Dobrze dobrany biustonosz trzyma się na obwodzie, a nie na ramiączkach. I żadne kombinowanie z regulacją ramiączek tego nie zmieni. Dlatego w pierwszym kroku zmierz, jaki masz obwód pod biustem. Pamiętaj, że pomiar powinnaś robić za każdym razem przed zakupem biustonosza, bo Twoje ciało nieustannie się zmienia. Pomiar najlepiej zrobić nago, metrem krawieckim, bardzo ciasno pod biustem i na tzw. wydechu. Oczywiście nie musi być to maksymalny wydech. Następnie od wartości, którą otrzymałaś, odejmij 5 cm i zaokrąglij wynik w dół. Może brzmieć to skomplikowanie, ale szybko przekonasz się, że nie sprawi Ci to trudności. Za to otrzymasz precyzyjny wymiar.

Przykład: pomiar pokazał Ci wartość 91 cm. Odejmujesz od tego 5 cm, co daje 86 cm. Wynik ten zaokrąglasz w dół do wartości 85 cm. Otrzymałaś właśnie podstawę, z którą możesz rozpocząć zakupy biustonosza – czyli wiesz, że szukasz biustonosza o obwodzie 85 cm.

Biustonosz-GorseniaBiustonosze Ava LingerieBiustonosz-KingaBiustonosz-Nipplex
           Biustonosze Gorsenia
               
Biustonosze Ava Lingerie                         Biustonosze Kinga                               Biustonosz Nipplex    


2. Przymierzamy biustonosz

Znajomość prawidłowego obwodu biustonosza to krok pierwszy. Ale to jeszcze nie wszystko. Kiedy już będziesz dokonywała przymiarki, pamiętaj, aby zapiąć stanik „na odwrót”: z miseczkami na plecach. Dlaczego? Bo jeśli wzięłaś biustonosz o prawidłowym obwodzie, ale zbyt małych lub zbyt dużych miseczkach, może to przekłamać przymiarkę i w konsekwencji nadal będziesz miała źle dobraną bieliznę. Zapinając biustonosz z miseczkami na plecach jesteś w stanie określić, czy obwód jest prawidłowy. Jeśli tak, możesz zapiąć go poprawnie i wówczas dalsze niewygody korygować rozmiarem miseczki i sprawdzaniem, jak leży biustonosz. Zatem czytaj dalej.

Obwód biustonosza nigdy nie może być za luźny – to już wiesz, bo na nim trzyma się Twój biust. Nie może też być zbyt ciasny – kiedy masz trudności w złapaniu oddechu przy zapiętym staniku, to od razu go odłóż – wyobrażasz sobie, że spędzasz tak cały dzień? Nie ma wtedy mowy o komforcie, ani tym bardziej o ładnej ekspozycji biustu. Ponadto tylna część biustonosza nie powinna dać się odciągnąć na więcej niż trzy palce. Ponadto ułożenie tylnej części obwodu biustonosza powinno być pod kątem prostym do opuszczonych rąk. Przyjmujemy, że obwód powinien znajdować się w tej samej linii z przodu, jak i z tyłu.

Wykluczamy również jakiekolwiek przesuwanie się stanika w górę, albo w dół. Z kolei w części przedniej biustonosza, pod fiszbinami, nie powinnaś zmieścić więcej niż jednego palca. Przy podnoszeniu rąk, biustonosz zawsze ma zostawać na swoim miejscu.

Mierząc nowy biustonosz zapinamy go na pierwszą haftkę. Staniki w trakcie noszenia potrafią się poluzować i rozciągnąć w obwodzie. Dlatego zawsze zostawiamy sobie tzw. zapas pozostałych haftek, aby biustonosz leżał nadal dobrze.

3. Sprawdzamy ramiączka

Jak już wspomnieliśmy, większa część biustu zawsze powinna spoczywać na obwodzie biustonosza. Ramiączka niosą tylko nieznaczny jego ciężar. Nie mogą więc się wpijać w ramiona, nie powinny też być zbyt luźne i opadać. Dostępne na rynku biustonosze w przeważającej większości mają ramiączka, które możesz wygodnie regulować – skracać i przedłużać. Koniecznie z tego korzystaj, aby Twój biustonosz leżał jak najbardziej wygodnie.


Biustonosz-Konrad
   Biustonosz-Esotiq   Biustonosz-Vena     
                     Biustonosze Konrad                                                   Biustonosze Esotiq                                                  Biustonosze Vena

4. Dopasowujemy miseczki

Kolejny krok pokazuje, jak leżą piersi w wybranych miseczkach biustonosza. Z reguły jest to widoczne na pierwszy rzut oka. Biust, który nie mieści się w miseczkach, sprawia wrażenia „wylewającego się” i wygląda zdecydowanie nieelegancko. Tworzą się wypukłości, które są widoczne, kiedy masz na sobie opiętą koszulkę. Twój biust wygląda na zniekształcony. W zbyt małych miseczkach, biust może "wylewać się" również od strony pach, albo być ugniatany przez dolną część biustonosza.

Odwracając sytuację, jeśli miseczka jest za duża, jej brzegi odstają od piersi, co również może być widoczne, gdyż biustonosz może się marszczyć lub zawijać pod ubraniem.

Dobrze dobrany rozmiar miseczki będzie zawsze odpowiadał kształtowi piersi, naturalnie go podkreślał i utrzymywał. Aby prawidłowo określić rozmiar miseczki, będziesz potrzebowała rozmiaru pod biustem (jeśli postępowałaś według powyższych wytycznych, to już go znasz) oraz obwodu w biuście.

Dlatego zmierz obwód biustu na wysokości brodawek. Pilnuj, aby metr nie uciskał piersi, pomiar rób raczej luźno. Super by było, gdybyś poprosiła kogoś, aby pomógł Ci taki pomiar wykonać. Jeśli Twoje piersi z jakiś powodów są bardziej opadające i mniej jędrne, możesz taki pomiar zrobić zakładając biustonosz z miękkimi miseczkami. Uniesie on nieco piersi i pozwoli na prawidłowy pomiar.

Kiedy znasz już te dwa ważne wymiary, skorzystaj z tabeli rozmiarów, jakie oferują producenci interesujących Cię marek biustonoszy. Pomogą Ci one określić rozmiar miseczki w danym modelu. Co ważne, nie kieruj się raz określonym rozmiarem miseczki. Jeśli coś jest nie tak przy przymiarce, sprawdzaj biustonosze z miseczką większą, albo mniejszą. Kontroluj, jak układa się Twój biust.

Sam kształt miseczek również jest ważny. Obecnie oferta biustonoszy jest bardzo szeroka. Możesz znaleźć modele bardziej zabudowane, usztywniane, półusztywniane, lub delikatniejsze, koronkowe typu bardotka lub balkonetka, albo z miękkimi miseczkami. Ciekawe rozwiązania są dla kobiet z mniejszym biustem oraz dla kobiet w ciąży i mam karmiących. Przymierzaj i sprawdzaj, w którym modelu Twój biust leży idealnie. Nie ma jednej zasady, bo każda sylwetka i każdy biust jest inny.

Pamiętaj! Rozmiar miseczek zmienia się proporcjonalnie do rozmiaru obwodu – rośnie albo zmniejsza się. Przykład: miseczka C będzie mniejsza w przypadku obwodu 75 niż obwodu 85. Podobne rozmiary miseczek będą miały biustonosze 70/D, 75/C czy 80/B. Jeśli mierząc biustonosz w rozmiarze 75/C, stwierdzisz, że miseczka jest idealna, ale obwód zbyt luźny, zamień go na mniejszy rozmiar obwodu i jednocześnie większą miseczkę. Czyli Twoim rozmiarem będzie 70/D.

5. Czy fiszbiny są konieczne?

Zadaniem fiszbin jest zapewnienie podparcia piersiom. Pokażą one, czy nosisz właściwy rozmiar miseczki – koniec fiszbin powinien być skierowany do środka pachy. Powinny dość ciasno obrysowywać piersi. Zwróć również uwagę, aby w części przedniej biustonosza, w miejscu gdzie łączą się fiszbiny, stanik przylegał dobrze do ciała. Ponownie stosujemy tu zasadę, żeby biustonosz nie był w tym miejscu zbyt ciasny, ani nie odstawał. Pod żadnym względem fiszbiny nie mogą "wrzynać się" w pierś, albo kończyć się poza nią. Zawsze będzie to świadczyło o źle dobranej miseczce.


Z powyższą wiedzą możesz przystąpić do wyboru biustonosza. Zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą biustonoszy - tylko polskich producentów.

Życzymy udanych zakupów!