
Sen zajmuje człowiekowi około 25 do 30 lat życia. Sporo czasu, prawda? Dlatego od razu nasuwa się myśl: co mogę zrobić, aby ten czas był rzeczywiście komfortowy, sprzyjał wypoczynkowi i regeneracji mojego organizmu.
Z pewnością sen w wygodnej pościeli, z naturalnych i oddychających tkanin, może bardzo uprzyjemnić ten czas. Dlatego, aby ułatwić Ci zakupy, przedstawiamy poniżej najważniejsze informacje na temat rodzajów tkanin, z jakich szyje się poszewki na poduszki i kołdry.
Większość z nas kupując pościel, kieruje się względami estetycznymi – dopasowuje wzory i kolory pościeli do wnętrza sypialni. Zwracamy uwagę na nasze upodobania, jak również na cenę. Oczywiście są to bardzo ważne aspekty. Jednak równocześnie pamiętaj o względach praktycznych. Poniżej znajdziesz cenne wskazówki, czym się kierować, aby pościel była zgodna z upodobaniami, a przy tym funkcjonalna i komfortowa w użytkowaniu.
Podstawowe materiały
Komplety pościeli wytwarza się głównie z takich tkanin, jak: bawełna, wełna, jedwab i len. Do wyboru masz ich różne warianty, o czym niżej.
Najważniejszą ich właściwością jest to, że pozwalają ciału oddychać. Dzięki temu ciało nadmiernie się nie poci, lepiej wypoczywa i regeneruje. Minimalizuje to również namnażanie się bakterii (które jak wiadomo uwielbiają wilgoć i ciepło).
Materiały syntetyczne działają wręcz odwrotnie. Blokują dostęp powietrza, ciało zbyt mocno się poci i męczy. Z tego względu nie są wskazane dla dzieci oraz alergików. Mogą powodować świąd i wysypki.
Wróćmy zatem do naszych naturalnych tkanin i dowiedzmy się o nich nieco więcej.
Tkaniny naturalne - z jakich włókien powstają
BAWEŁNA
Nie da się ukryć, że bawełniane pościele są najbardziej popularne. Są również korzystne cenowo.
Plusy pościeli bawełnianej: | Minusy pościeli bawełnianych: |
- przyjemna i miękka w dotyku - dobrze się pierze - pozwala skórze oddychać - bardzo dobrze odprowadza wilgoć - jest przyjazna dla osób z alergią - jest odporna na rozciąganie - można występować w wersji materiału o różnej gramaturze (dzięki temu może być cieńsza lub grubsza) - oraz dość odporna na uszkodzenia mechaniczne |
- dość mocno się gniecie, przez co wymaga dokładnego prasowania - ma stosunkowo długi czas wysychania |
Jakie tkaniny powstają z włókien bawełny
Flanela - Ma delikatny meszek, dzięki czemu jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku. Wynika to ze sposobu jej wykonania - efekt ten uzyskuje się poprzez drapanie tkaniny i jej przystrzyżenie. Ma wysokie właściwości termiczne. Dlatego szczególnie ceniona jest w zimowej porze. Zaleca się ją prać w 40 stopniach, w delikatnych detergentach z dodatkiem płynu zmiękczającego. Odpowiednia pielęgnacja może znacznie wydłużyć jej żywotność i zapobiegać blaknięciu kolorów. Choć jest dość trwała, to po dłuższym użytkowaniu może nieco się mechacić. Ale nawet wtedy wystarczy ją oczyścić i będzie nam służyła dalej. W naszej ofercie możesz zakupić pościel flanelową, jak również prześcieradła flanelowe firmy Darymex. Tkaniny te są najwyższej jakości i posiadają certyfikat.
Satyna bawełniana – Odznacza się delikatnym połyskiem i jest bardzo przyjemna w dotyku, gładka i delikatna. Ponadto jest cieplejsza od satyny wykonywanej z włókien jedwabnych. Idealna na lato. Pięknie oddaje kolory, kiedy wykonana jest z wysokiej jakości włókien. Jest bezpieczna dla zdrowia i dla najmłodszych. Można ją prać w temperaturze 40 do 60 stopni - zawsze kieruj się informacją zamieszczoną na etykiecie pościeli. W naszym sklepie znajdziesz szeroką ofertę pościeli satynowej, również w wariancie ekskluzywnej pościeli z satyny bawełnianej. Dodatkowo kolekcję będziesz mógł/mogła uzupełnić eleganckimi prześcieradłami z satyny bawełnianiej.
Kora - Ma charakterystyczną strukturę, ala gofrowaną, przez swoje wklęsłe i wypukłe wybrzuszenia. Dzięki temu nie wymaga prasowania. Należy też do tańszych pościeli i można ją używać przez cały rok.
Dżersej (jersey) - Dobra jakościowo i mocna tkanina, a przy tym miękka. Jej gęsty splot przypomina splot płótna. Najlepiej prać ją w 40 stopniach. W naszej ofercie znajdziesz uszyte z niej prześcieradła firmy Darymex, posiadające certyfikat jakości. Jersey może być również wykonywany z włókien wełnianych.
Batyst - Bardzo lekka i delikatna tkanina. Idealna na upalne noce. Niestety nie należy do najtrwalszych. Wykonywana jest również z włókien lnianych.
Perkal - To jedna z najbardziej wartościowych i ekskluzywnych tkanin bawełnianych, o ciasnym splocie płóciennym. Gruba, przyjemna w dotyku i bardzo trwała – niestety, wymaga prasowania. Pościel perkalowa uznawana jest za taką, która zapewnia najlepszy komfort snu.
Adamaszek - Grupy, mocny materiał, często z błyszczącym wzorem. Jest bardzo trwały, choć sprawia wrażenie tkaniny delikatnej i lekkiej. Może być także wykonywany z włókien jedwabnych.
Mako - czyli tzw. bawełna egipska. To ekskluzywna tkanina, gruba, ciepła, o dobrej wentylacji. Odznacza się jednak odpowiednio wysoką ceną.
Len
To kolejna tkanina z grupy materiałów naturalnych.
Plusy pościeli lnianych: | Minusy pościeli lnianych: |
- sprawdza się o każdej porze roku - bardzo dobrze izoluje przed chłodem - można ją prać w wysokich temperaturach - bardzo odporna na rozciąganie - pozwala skórze oddychać - idealna dla alergików - ma właściwości antystatyczne i antyalergiczne |
- bardzo szybko się gniecie, a jej prasowanie nie należy do łatwych |
Z włókien lnianych powstaje batyst - o którym pisaliśmy przy okazji tkanin bawełnianych. Jest to bardzo lekka i delikatna tkanina. Idealna na upalne noce.
Wełna
Wełniana pościel kojarzy się z luksusem. Najpopularniejszą tkaniną wełnianą jest właśnie kaszmir - delikatny i wysoko ceniony.
Plusy pościeli wełnianych: | Minusy pościeli wełnianych: |
- sprawdza się o każdej porze roku - zimą doskonale izoluje od zimna, latem dobrze wentyluje - doskonale dopasowuje się do temperatury naszego ciała - nie przyciąga kurzu - idealna dla alergików i osób z problemami reumatologicznymi |
- wysoka cena |
Z włókien wełny powstaje również flanela - pisaliśmy o niej już wyżej. Ciepła, miękka i wytrzymała tkanina o splocie płóciennym.
Jedwab
Uzyskuje się go z kokonu jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego, a tkaniny jedwabne produkuje się z przędzy uzyskiwanej z tego właśnie włókna.
Plusy pościeli jedwabnej: | Minusy pościeli jedwabnej: |
- idealna na ciepłe noce, gdyż chłodna w dotyku - niezwykle delikatna, przyjemnie wpływa na skórę i relaksuje - nie przyciąga kurzu - idealna dla alergików - doskonale wentyluje |
- wysoka cena |
Z włókien jedwabnych powstają również:
Satyna jedwabna - Może być wykonywana z włókien jedwabnych i bawełnianych. Z jedwabiu jest po prostu chłodniejsza. Idealna na gorące lato.
Adamaszek - Grupy, mocny materiał, często z błyszczącym wzorem. Jest bardzo trwały, choć sprawia wrażenie tkaniny delikatnej i lekkiej. Może być także wykonywany z włókien bawełnianych.
W tym miejscu pragniemy wspomnieć jeszcze o dwóch tkaninach, które posiadają wiele pozytywnych walorów.
Mikrofibra
Nazywana jest także mikrofazą albo mikrowłóknem. Jest to tkanina syntetyczna, ale posiadająca wiele cennych walorów. Możesz nie wiedzieć, że pościel z mikrofibry:
Plusy pościeli z mikrofibry: | Minusy pościeli z mikrofibry: |
- jest bardzo przyjemna w dotyku i jednocześnie wytrzymała - nie mechaci się - jest odporna na rozciąganie i odkształcanie - specyfika mikrowłókien, z których jest wykonana pozwala skórze oddychać - zapobiega rozwojowi roztoczy i bakterii - nie wymaga prasowania - hamuje rozwój roztoczy - nie trzeba jej prać w wysokich temperaturach – optymalne temperatuty prania to 30 do 50 stopni - bardzo dobrze się farbuje, przez co można uzyskać ciekawe barwy i wzory |
- nieodpowiednio prana może utracić swoje właściwości, dlatego nie stosujemy środków zmiękczających - nie będzie wchłaniać wody i stanie się bardziej podatna na blaknięcie kolorów - zaleca się nie mieszać jej w praniu z innymi materiałami |
Frotte
Jest to tkanina pętelkowa, którą otrzymuje się z bawełny i dodatku poliestru. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wachlarz pościeli frotte w wielu pięknych kolorach, jak również miękkie prześcieradła frotte.
Plusy pościeli frotte: | Minusy pościeli frotte: |
- miękka i przyjemna w dotyku - bardzo dobrze wchłania wilgoć - jest trwała i wytrzymała - nie ulega deformacji - można ją prać w wysokich temperaturach - idealna na chłodne dni - odporna na gniecenie - można ją dostać w wielu ciekawych kolorach - nie wymaga prasowania |
- dłuższy czas suszenia |
Podsumowując: wybór jest ogromny, ale świadomy wybór może znacznie ułatwić Ci zakupy oraz późniejszą przyjemność z użytkowania. Zawsze sprawdzaj skład pościeli i prześcieradeł. Zwracaj uwagę, czy tkaniny posiadają certyfikat i jaką mają gramaturę. Ważny jest również sposób ich konserwacji, dlatego dokładnie czytaj etykiety odnośnie pielęgnacji. Przestrzeganie zaleceń pomoże utrzymać Ci jakość pościeli i prześcieradeł na długo.
Życzymy pięknych snów w odpowiedniej bieliźnie pościelowej!
Zespół Nocnych Klimatów